Poznanie przeszłości partnera jako klucz do lepszego zrozumienia jego reakcji i zachowań

Zachowanie w związku a nasza przeszłośćKażdy z nas ma za sobą jakieś przejścia. Dzieciństwo, przeszłe związki i traumatyczne wydarzenia z naszego życia – czy tego chcemy, czy nie – nawet przepracowane pozostawiają po sobie jakiś ślad. Faktem jest, że jeśli staraliśmy się po wszystkim jakoś tę przeszłość uporządkować, łatwiej radzimy sobie z kolejnymi zdarzeniami, jakie mają miejsce w naszym życiu.

Jakie ślady pozostawia po sobie przeszłość? Różne. Są to bezsenne noce, problemy z koncentracją, częściej popełniane błędy, brak zaufania, trudności z nawiązywaniem kontaktów, nerwowość.

Osoba, która została w przeszłości zdradzona, będzie bardziej wyczulona na zachowania partnera, które dają jej choć cień wątpliwości co do jego wierności. Wystarczy dłużej nieodbierany telefon lub sms o później godzinie, aby uruchomić niepotrzebny alarm.

Osoba, która zmaga się z problemami w pracy, dotyczącymi konfliktu przełożony-podwładny, często nawet nieświadoma, jakie zjawisko jej dotyka, zmienia się nie do poznania. Jeśli konflikt narasta (a zazwyczaj tak się dzieje), coraz bardziej się wycofuje i zamyka w sobie, nie dopuszczając do siebie nawet najbliższych. Mobbing czy molestowanie zmieniają bardzo mocno osobowość partnera – oczywiście na jego niekorzyść. Ludzie rzadko otwierają się przed swoimi partnerami, przeżywając prawdziwy horror w miejscu pracy.

Smutne dzieciństwo, patologiczna rodzina, bieda czy przebyte choroby również mają na nas wpływ. Wszystkie złe doświadczenia mocno nas obciążają i determinują nasze zachowania w związku lub na randce.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie zmienić tego, co już było. Ale mamy wpływ na to, by nie przysparzać więcej nieprzyjemności i przykrości człowiekowi, który i tak już wiele przeszedł, kontrolując swoje własne zachowanie – przewidując jego wpływ na partnera i myśląc nad wypowiedzianymi słowami.

Wydaje się to na początku przeszkodą nie do pokonania, bo nie mamy specjalistycznego przygotowana, jak postępować z człowiekiem, którego dotknęły takie nieszczęścia. Ale tak nie jest. Pozorne trudności pojawiają się tylko na początku relacji – trzeba być po prostu ostrożnym. Z czasem, kiedy partner nabierze już do nas przekonania, zaufa nam i po prostu lepiej nas pozna, przykre wspomnienia stracą na sile, a relacja stanie się stabilna i przewidywalna – jak na dobrą relację przystało.

Ważne jest tylko, by ze sobą rozmawiać i szczerze mówić o tym, co się nam w życiu przytrafiło. A jeśli to my poznajemy człowieka, który doświadczył w swoim życiu nieprzyjemności, po prostu go słuchać i starać się zrozumieć. Nikt bowiem nie ponosi odpowiedzialności za nieszczęścia, jakie go w życiu spotykają. Nie na wszystko w życiu mamy wpływ, ale kontrolujmy to, na co wpływ mamy (nasze zachowanie wobec partnera).